۱۴۰۰ سه شنبه ۲۸ ارديبهشت
معاونت پژوهشی دانشگاه آراد
ساخت دستكش لرزشگير توسط محقق واحد علوم و تحقيقات
پژوهشگر واحد علوم وتحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي موفق به ساخت دستكشي براي كاهش لرزش دست و حركات غيرارادي در بيماران پاركينسون شد.
پژوهشگر واحد علوم وتحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي موفق به ساخت دستكشي براي كاهش لرزش دست و حركات غيرارادي در بيماران پاركينسون شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي به نقل از واحد علوم و تحقيقات، شيما خليقيان محقق دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات گفت: ايجاد سيستمي در حوزه توانبخشي كه از نظر كارايي، شباهت بالايي به كاربرد اندام طبيعي داشته باشد، باعث مي‌شود مشكل لرزش اندام‌ها براي افراد مبتلا تا حدود زيادي كنترل و فرد زندگي عادي خود را در جامعه دنبال كند. اين دستكش الكترونيكي با هدف بالا بردن سطح كيفيت زندگي بيماران پاركينسون توليد شده است.

وي با بيان اينكه طراحي و ساخت سيستمي غيرتهاجمي، قابل حمل و فعال براي كاهش مؤثر لرزش دست به منظور ارتقا سطح كيفي زندگي روزمره بيماران مبتلا به لرزش دست است، افزود: 20ميليون نفر در سطح جهان با مشكل اساسي لرزش اندام‌ها روبرو هستند. هدف اصلي اين پژوهش، بازگرداندن كيفيت زندگي از طريق كنترل لرزش دست و اندام مبتلايان است.

خليقيان گفت: محققان بخشي از تمركز خود را به ساخت ابزارها براي كاهش لرزش دست افراد، منحصر كرده‌اند كه از جمله آنها مي‌توان به لوازمي چون قاشق، ليوان ، شانه سر و قلم اشاره كرد. همه اين ابزار، ساختاري متفاوت با نمونه‌هاي عادي و جنبه لوازم شخصي دارند و منحصرا براي خود شخص بيمار است.

اين محقق واحد علوم و تحقيقات ادامه داد: عنصر اصلي اين دستگاه ژيروسكوپ بوده كه براي اندازه‌گيري يا حفظ جهت است. اين دستگاه از يك بخش ژيروسكوپ الكتريكي، ژيروسكوپ مكانيكي و يك بخش نمايش اطلاعات تشكيل شده است. در بخش نمايش اطلاعات، مقدار زاويه انحراف و شتاب در محورهاي x، y، z نمايش داده مي‌شود. بخش الكترونيكي، اطلاعات زاويه انحراف با استفاده از شتاب سنج‌ها و لرزش‌هاي ايجاد شده را محاسبه مي‌كند.

به گفته خليقيان،طبق الگوريتم داخل ميكرو يا همان آي­سي پردازشگر تعبيه شده، به درايورها دستور Pwm (مدولاسيون پهناي پالس) ارسال مي‌شود.Pwm هم بعد از دريافت توسط درايورها مي‌تواند سرعت موتورها را در هر زاويه‌اي تنظيم كند.

وي اظهارداشت: برتري اين دستگاه نسبت به نمونه خارجي آن، كنترل اتوماتيك بر روي ميزان دور موتورها با توجه به اختلاف در فركانس لرزش دست مبتلايان و همچنين سبك و مقاوم بودن آن است.

خليقيان تصريح كرد: پاركينسون بيماري عصبي است كه از 10 ميليون نفر ، يك نفر به آن مبتلاست. با بررسي انجام شده و صحت سنجي، اين دستكش توانسته است تا 90 درصد ميزان لرزش را با توجه به اينكه بيماران در چه سطحي از بيماري قرار دارند، كاهش دهد.

طبق اين گزارش، تحقيق درباره «طراحي و ساخت دستكش لرزشگير به منظور دقت و مهارت حركت دست در افراد مبتلا به پاركينسون» در قالب پايان‌نامه دانشجوي كارشناسي ارشد مهندسي پزشكي بيومكانيك علوم و تحقيقات به راهنمايي دكتر محمد نيكخو عضو هيات علمي دانشكده علوم فناوري‌هاي پزشكي واحد علوم و تحقيقات انجام شده است.

تاریخ:
1397/08/12
تعداد بازدید:
131
منبع:
iau
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
بازدیدکنندگان سایت
اوقات شرعی
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal